vstupenky na open air festival ARENA divadla bratří formanů

CIRQUE Trottola

Campana

„V Campaně bije zvon a čas nevyhnutelně plyne. A ono je to vlastně všechno o čase.“

Rodinné představení doporučená věková hranice 10 let
Délka představení: 90 minut bez přestávky
Cirkusový stan na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Světoznámé hvězdy nového cirkusu představují své dlouho očekávané představení „Campana“. Tato zbrusu nová show svou jedinečnou estetikou divákům nabídne pohled do vlastní duše a strhne je do víru emocí. Cirkusovými fanoušky milovaný soubor Cirque Trottola s velkým úspěchem pravidelně účinkuje i v České republice, na festivalu ARENA se však představí vůbec poprvé. Nenechte si jej proto ujít!
Více než patnáct let vytváří Cirque Trottola a jeho umělci jedinečnou estetiku využívající cirkus jako plátno k vykreslení lidské duše. Bonaventure Gacon je v dnešní době jedním z nejvyhledávanějších cirkusových umělců a ve spojení s Titoune tvoří dvojici, které se v párové akrobacii jen těžko někdo vyrovná. Cirque Trottola pracuje a performuje pod plachtou cirkusového stanu upravovaného pro potřeby jednotlivých představení. V maximální možné míře vyráží Trottola na dlouhé cesty během nichž se snaží zasáhnout co nejširší publikum. Zkrátka, žijí život na cestě, pod cirkusovým stanem.

Tváří v tvář kruhu, bytosti s očima a srdci, rameno na rameni, pozorujíce gesta, naslouchajíce tichu, domáhajícímu se bušení, jazyku, hudbě, a pak… A pak se snažíme, my všichni, v kruhu – spolu s akrobatem, klaunem, salty, lehkostí, nebezpečím – převrátit skutečnost, zatlačit ji zpět, vzepřít se jí, a dát tak prostor jiskření v očích, jen pro tu chvíli, z ničeho nic překročit běžné hranice: cirkus.
Poté, skrze stan a několik strun houslí, buben a uhánějící rytmus hudby, skrze naše ruce, naše oči, naše kosti, z výšin až k podlaze, z trapézy do připravené náruče, k nepochopitelné obratnosti úchvatné piruety, s naleštěnými i nenaleštěnými botami, směšně pobíhajíce a smýkajíce sebou, náhle pozastaveni v momentu, objetí, zmizení, v rolích vážných i lehkých, s obrovskou energií a s touhou vyvolat smích, překvapení, s tím vším rozezníme „Campanu“.

„Dva charaktery hledající světlo odkudsi propůjčené. Znají slabé jiskření hluboké temnoty, hledají třpyt ve výšinách. Hrome! Zdá se, že se soustřeďuje v manéži. Jsou tu diváci, tak blízko a všichni okolo nich… „ autor textu: Charlotte Lipinska; z angličtiny přeložila: Josefína Formanová

Realizace: Cirque Trottola
V manéži: Titoune & Bonaventure Gacon
Muzikanti: Thomas Barrière & Bastien Pelenc
Světla & zvuk: Joachim Gacon-Douard
Obsluha manéže – „ring girl“: Jeanne Maigne
Kostýmy: Anne Jonathan
Obsluha stanu: Sara Giommetti & Florence Lebeau
Technická, artistická a akrobatická podpora: Jérémy Anne, Floran Bach, Filléas de Block, François Cervantes, Grégory Cosenza, François Derobert, Pierre Le Gouallec & Nicolas Picot
Konstrukce: Scola Teloni CEN.COnstruction, Atelier Vindiak  Lali Maille
Mistr tvorby: Paul Bergamo – Cornille-Harvard Foundry
Vizualizace: Paille (dekorace zvonu), Nathalie Novi (kresba na plakátu), Philippe Laureç on (fotografie)
PR a komunikace: Guiloui Karl
Produkce/administrátor turné: Marc Délhait
Produkce: La Toupie

Koprodukce: Le Prato – Pôle National des Arts du Cirque à Lille; Furies – Pôle National Cirque et Arts de la Rue à Châlons-en-Champagne; Les 2 Scènes – Scène Nationale de Besançon; 2 Pôles Cirque en Normandie/La Brèche Cherbourg – Cirque-Théâtre d’Elbeuf; Cirque Jules Verne – Pôle National Cirque et Arts de la Rue d’Amiens; L’Agora – Pôle National des Arts du Cirque de Boulazac Nouvelle Aquitaine; Théâtre Firmin Gémier/La Piscine – Pôle National Cirque d’Ile-de-France; Le Carré Magique Lannion Trégor – Pôle National Cirque en Bretagne; La Cascade – Pôle National Cirque Bourg-St-Andéol
Granty: Ministry of Cultural Affairs and Communication – General Directorate of Artistic Creation (grant pro umělecké produkce) a Regional Directorate of Cultural Affairs of Auvergne-Rhône-Alpes (projektový grant), Auvergne-Rhône-Alpes Region (projektový grant), SPEDIDAM.
Cirque Trottola je podporován Regionálním ředitelstvím kulturních záležitostí Auvergne-Rhône-Alpes (Regional Directorate of Cultural Affairs of Auvergne-Rhône-Alpes).

12. 6. 2019

19.30

TROTTOLA

14. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

15. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

18. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

19. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

21. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

22. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

25. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

26. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

Circus ronaldo

La Cucina dell’arte

„Králové komična bratři Ronaldové Vám přímo před očima připraví pizzu, jak ji neznáte.“

Rodinné představení doporučená věková hranice 6 let
Délka představení: 70 minut bez přestávky
Stan La Cucina na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Slavný Circus Ronaldo poprvé v České republice! Již po šest generací objíždí rodina cirkusáků celý svět a baví miliony diváků svou mistrnou kombinací tradičního a nového cirkusu s poetikou commedie dell’arte. Bráchové Danny a David Ronaldo se těší až divákům festivalu ARENA naservírují nezapomenutelný divadelní a kulinářský zážitek.

Danny Ronaldo se vyučil u sicilského mistra pizzaře, Paolina Buccy, a tak se kuchyňský dvoukolák z devatenáctého století naplnil po okraj porcelánovým nádobím a nezbytnými potravinami vhodnými k žonglování. Jakmile se otevřou dvířka rozviklané skříňky, akordeon začne žít svým vlastním životem, lžíce spustí tarantellu na lahvi od vína a ‚křehká‘ show může začít. Obecenstvo je neustále vyzýváno k odevzdání se všem smyslovým vjemům. Smysly se chopí zbývající role a jsou také režiséry s právem posledního slova v udávání rytmu tohoto melancholického a bujarého chaosu. Hierarchie skrývající se za hrnci a pánvemi profesionálního kulinářského světa pokoušela představivost obou bratří už nějaký čas. Od šéfkuchaře k jeho asistentovi – miniatura společenských stereotypů, situace, o které sní každý klaun.

„Akrobatická pizza, naprosto čerstvá, naprosto fantastická. U stolu s bratry Ronaldovými v šapitó ‚Cucina dell’Arte‘ nezůstane prázdný žaludek. Dlouho jsme neodcházeli takto nasyceni skvělým humorem… Danny také v této italské kuchyni, řádně osolené, prokazuje čest klaunské profesi.“ (deník Le Soir)

Circus Ronaldo je malá rodinná záležitost s kořeny v romantické cirkusové tradici. Tradici, která se předává z generace na generaci a jejíž umění je takto udržováno z pokolení na pokolení. Vznikla tak jedinečná kombinace přístupu mladých artistických tvůrců a starých duší léty formovaných dávnou tradicí, což je recept na zaručené pohlcení publika šarmem a důvtipem. David a Danny se inspirovali klasickou commedií dell’arte a příběhy jejich předchůdců i chutí budoucnosti, jež se rozhodli posílit. S hlubokou láskou a vášní pro své řemeslo se nepřestávají pídit po dokonalejší a dokonalejší jednoduchosti.

Koncept:                     Danny Ronaldo
Výprava:                     David & Danny Ronaldo
Hrají:                          Danny & David Ronaldo
Technika:                     Seppe Verbist
Manažer turné:            Annelies Mylemans
Autor hudby:               David Van Keer
Hudební doprovod:      Decap Herentals
Produkce:                    Circus Ronaldo
Koprodukce:                Theater op de Markt – Dommelhof
Vznik za podpory:        The Flemish Authorities Province of Antwerp City of Mechelen

18. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

19. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

20. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

22. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

23. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

Atelier Lefeuvre & André

Parbleu !

„Předpremiéra renomovaného uskupení, které oživí vše, co mu přijde do cesty.“

Rodinné představení
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Jean-Paul Lefeuvre a Didier André jsou jedněmi ze zakladatelů žánru nového cirkusu. Více jak třicet let vytvářejí performance plné brilantní artistiky, skvělých hereckých výkonů a hlavně vtipu s notnou dávkou sebeironie a nadhledu. Českému publiku je představil Ctibor Turba již r. 1994, poté, co se s nimi seznámil coby jejich pedagog na jedné z nejvýznamnějších francouzských cirkusových škol Centre national des arts du cirque. V současnosti jsou členy světově uznávaných souborů Que-Cir-Que a Cirque O. Diváci festivalu ARENA budou mít jedinečnou příležitost vidět jejich nejnovější představení ještě před jeho světovou premiérou.

Umělecký jazyk Jean-Paula a Didiera je s každým rokem přirozenější a přirozenější. Stává se řemeslem, které je skromné a důvtipné zároveň a jasně tak vykresluje jejich charakteristický styl „pomalého cirkusu“.
Jejich nová show vychází především z klaunského minimalismu. Oba umělci se nebojí jít až za hranu. Každá pomůcka, kterou nacházejí ve své boudě (deska, lopata, palice…), každý všední nástroj, se pod jejich rukama s pečlivou zručností proměňuje. Obratně uvádějí předměty v pohyb, vdechují jim život, duši… a někdy jdou ještě dál a z nástrojů udělají své partnery, kteří jim čas od času seberou záři reflektorů.
Jean-Paul a Didier již netvoří v kruhovém půdorysu. Nyní jejich tvorbu určuje tvar obdélníku, který připomíná hřiště na pétanque, tenisový kurt či obří kulečník… V každém případě, pravidla se nemění a zůstávají posvátnými zákony hrací plochy: jakákoli představa je vítána, ale musí být zpracována s důslednou péčí. Dostat se co nejdál, aniž bychom se brali vážně – to je ten nejtěžší úkol. Obnažení ve své vynalézavosti, úsporní v pohybu. Tito dva umělci sdílejí vlastní svět, v němž se setkává nepotřebné s nicotným a absurdita vyzývá ke smíchu… Dokud se nakonec neobjeví poezie, která všechny tyto zbytečné snahy odkryje.

Tvůrci: Jean-Paul Lefeuvre & Didier André

Inscenace vznikla v koprodukci se Scène nationale de l’Essonne Agora-Desnos, za podpory Théâtre d’Auxerre, Teatro Dimitri in Verscio a La Grenouillère v la Madeleine-sous-Montreuil a Divadlem bratří Formanů.

12. 6. 2019

19.30

Atelier Lefeuvre & André

13. 6. 2019

19.00

Atelier Lefeuvre & André

Divadlo Lampion / Divadlo bratří Formanů

ŠŤASTNÝ PRINC

„Hrdinů je vždycky málo, sám se můžeš jedním stát,
stačí jen se nebát, stačí mít někoho rád“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 5 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Novinka Matěje Formana, pohádka Oscara Wilda „Šťastný princ”, se poprvé představí pražským divákům. Představení vzniklé ve spolupráci týmu Divadla bratří Formanů s Divadlem Lampion se na festivalu ARENA odehraje v jedinečném prostoru Lodi Tajemství.

Za zdmi krásných paláců, kde se jen tančí a snadno se žije, existuje svět docela jiný. Svět chudých a často opovržených lidí, který zdaleka už není tak přitažlivý a bezstarostný, ale přesto je opravdový. Uprostřed města také stojí nádherná pozlacená socha prince. Místo očí má drahokamy a do jílce meče má vsazený nádherný rubín. Bohatým měšťanům a lidem uvyklým bezstarostnému životu připomíná jejich socha „Šťastného prince“ vlastní blahobyt a úspěch, ale sám princ, stojíce vysoko nad městem, shlíží každý den na bídu lidí, kterou za svého života nepoznal. Pomalu se blíží zima a vlaštovky odlétají na jih. Jedna malá vlaštovička se na noc usadí pod sochou prince a ani přes přicházející zimu už jej nedokáže opustit. Její soucitné srdce je totiž silnější než touha po exotických teplých krajinách. Ale co princovo srdce olověné? Může se také rozeznít láskou a soucitem?

Oscar Wilde, Radek Malý, Matěj Forman
Režie: Matěj Forman
Dramaturg: Radek Malý, Matouš Danzer
Výprava: Matěj Forman
Loutky: Tereza Komárková
Výtvarná spolupráce: Barka Zichová, Josef Sodomka, Marek Rejent
Kostýmy: Andrea Sodomková
Hudba: Daniel Wunsch
Choreografie: Veronika Švábová
Světla: Jan Černohorský
Zvuk: Prokop Pernica
Výroba: atelier Divadla Lampion a tým Divadla bratří Formanů
Produkce: Jakub Hradilek

Hrají: František Čachotský, Eva Burešová, Lukáš Bouzek, Jakub Hubert, Marie Švestková / Bára Nesvadbová, Diana Hauptová, Jiří Šponar, Jan Vejražka, Marie Jansová, Jan Pichler, Vera Hejko / Kristýna Dámová

20. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC – vyprodáno

21. 6. 2019

16.00

ŠŤASTNÝ PRINC

21. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC

22. 6. 2019

16.30

ŠŤASTNÝ PRINC

22. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC

23. 6. 2019

11.00

ŠŤASTNÝ PRINC

23. 6. 2019

17.00

ŠŤASTNÝ PRINC

Divadlo bratří Formanů

aladin

„Putování exotickou krajinou za velkým dobrodružstvím.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 6 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Rodinné divadelní představení „Aladin“ zve do světa příběhů „Tisíce a jedné noci“. Vypráví barvitý příběh chlapce Aladina, který se prolíná s vyprávěním o králi Šahriarovi a statečné a moudré Šeherezádě. Před smysly diváka se rozprostírá cizokrajný a dálkou vonící svět putujících nomádů, moudrých vezírů, tajuplných míst, zahrad a paláců s bohatstvím mocných vladařů a králů. Dospívající chudý chlapec Aladin díky získané kouzelné lampě zázračně zbohatne. S pomocí džina, který splní každé jeho přání, se stane majitelem nádherného paláce, do kterého přivádí i svoji novou lásku – princeznu Badralbudur. Štěstí, ke kterému mu dopomohla kouzla a moc lampy se však zdá být prchavé a nejisté. V souboji s mocným kouzelníkem, který o lampu od začátku příběhu usiluje a hodlá se jí za každou cenu zmocnit, se přeci jen musí mladý Aladin nakonec spolehnout na to, co mu žádná kouzla nemohou zajistit – svou odvahu, lásku princezny Badralbudur a věrnost malého velblouda, přítele, se kterým se během svého putování potkává.

Matěj Forman spolu s autorským týmem vytvořil magické představení, kde pomocí loutek, stínohry, výtvarné dekorace i působivého hlasu a hudby ožívají karavany velbloudů, otevírají se brány velkolepého paláce a pod nebem plným hvězd se rozprostírá nedozírná krajina pouště. Toto rodinné představení hledá všemožnými prostředky způsob, jak přenést dětské i dospělé diváky do míst, kde na samé hranici fantazie začíná cesta a na ní velké dobrodružství.

Režie: Matěj Forman
Scénografie, kostýmy, masky a marionety: Josef Sodomka, Andrea Sodomková & Matěj Forman
Hudba: Daniel Wunsch
Choreografie: Veronika Švábová
Světla: Petr Goro Horký & Tomáš Morávek
Zvuk: Tomáš Vondráček & Philippe Leforestier
Hrají: Anna Duchaňová, Tereza Hradilková, Josef Sodomka, Radim Klásek, Vít Maštalíř, Jan Niesyt
Výroba marionet a dekorací: Antonín Maloň, Tereza Komárková, Martin Lhoták,
Radomír Vosecký, Petr Goro Horký, Vladimír Všetečka a spolupracovníci Divadla bratří Formanů
Produkce: Jakub Hradilek

14. 6. 2019

19.00

ALADIN

15. 6. 2019

17.00

ALADIN

15. 6. 2019

19.00

ALADIN

16. 6. 2019

11.00

ALADIN

16. 6. 2019

17.00

ALADIN

17. 6. 2019

18.00

ALADIN – vyprodáno

DAMU – Katedra alternativního a loutkového divadla

KABARET KRÁS

„Dobrý večer, dámy a pánové. Jak se dnes máte? Venku se to mračí, ale tady je krásně. Jen pohleďte na naše krasavice! Budete okouzleni, budete se skvěle bavit, budete se smát. Nebo to možná bude úplně jinak?“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 15 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Kabaret, jak jej neznáte! Nastupující generace mladých umělců z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU se v představení vytvořeném na míru přímo pro festival ARENA zabývá tím, jaká je pozice žen ve společnosti, která se tváří, že feminismus už není třeba.

Inscenace vznikla jako klauzurní projekt studentů 2. ročníku bakalářského programu KALD DAMU.

Kabaretní tým: Zuzana Šklíbová, Emil Rothermel, Tereza Havlová, Veronika Traburová, Karin Vápeníčková, Leontýna Janků, Antonie Formanová, Sára Vosobová, Matěj Šíma

Divadelní akademie múzických umění je fakultou úspěšně vychovávající další generace umělců působících v České republice i v zahraničí. Po zkušenosti z posledního ročníku festivalu, kdy jsme navázali spolupráci s italskou cirkusovou školou FLIC z Turína, je nám letos ctí, že spolupracujeme se školou z našeho prostředí a můžeme začínajícím kumštýřům poskytnout prostor pro tvorbu. Ojedinělý divadelní stan vzniklý speciálně pro představení Divadla bratří Formanů „Obludárium“ otevřel opět své dveře a umožnil vznik výjimečných projektů. Nenechte si ujít představení vytvořená pouze a jen pro prostor kultovního „Obludária“. Čeká Vás totiž nezapomenutelný zážitek ze světa kabaretních umělců.

12. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

14. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

16. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

DAMU – KALD

ČLOVĚK, TEN NEZMĚNITELNÝ SNIVEC

„Hlubiny země byly ještě zamčeny a nikdo na ně neuhodil, aby vydaly skryté poklady. Půda, dobrá svou plodností, čekala jen na dělný lid, jenž by užil hojných darů jejích. Z mateřských končin slovanských přišel sem lid, naši předkové.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 15 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Celospolečensky rezonující téma vlastenectví zpracované v originální inscenaci studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Ve formě pásma reflektují studenti svůj vztah k vlasti a nabízejí postřehy generace, která za svůj stát doposud nemusela bojovat. Jsem Evropan nebo Čech?

Inscenace vznikla jako klauzurní projekt studentů 2. ročníku bakalářského programu KALD DAMU.

Kabaretní tým: Johana Bártová, Eliška Říhová, Jakub Šulík, Louis Traore, Adam Páník, Matouš Fendrych, Kateřina Bejčková, Matěj Šumbera

Divadelní akademie múzických umění je fakultou úspěšně vychovávající další generace umělců působících v České republice i v zahraničí. Po zkušenosti z posledního ročníku festivalu, kdy jsme navázali spolupráci s italskou cirkusovou školou FLIC z Turína, je nám letos ctí, že spolupracujeme se školou z našeho prostředí a můžeme začínajícím kumštýřům poskytnout prostor pro tvorbu. Ojedinělý divadelní stan vzniklý speciálně pro představení Divadla bratří Formanů „Obludárium“ otevřel opět své dveře a umožnil vznik výjimečných projektů. Nenechte si ujít představení vytvořená pouze a jen pro prostor kultovního „Obludária“. Čeká Vás totiž nezapomenutelný zážitek ze světa kabaretních umělců.

13. 6. 2019

18.00

Člověk, ten nezměnitelný snivec

15. 6. 2019

18.00

Člověk, ten nezměnitelný snivec

17. 6. 2019

20.15

Člověk, ten nezměnitelný snivec

DAMU – Anna Klimešová a kol.

Proměním se v zajíce se zármutkem a obrovskou opatrností

„Pět žen, pět příběhů, jedna proměna.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 8 let
Délka představení: 75 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Režisérka Anna Klimešová slaví úspěchy se svými inscenacemi v mnoha renomovaných divadlech České republiky. Její díla byla uvedena například ve Staré aréně Ostrava, v divadle Reduta v Brně či na nové scéně Městských divadel pražských Komedie. Představení „Proměním se v zajíce se zármutkem a obrovskou opatrností“ bylo poprvé uvedeno v divadle Archa 6. 5. 2019 při rezidenčním programu Archa.Lab. Anna Klimešová je známá především svým specifickým jazykem, jímž promlouvá i při této inscenaci vzniklé čistě v ženském kolektivu.

Autorská inscenace studentek KALD je pojmenovaná podle části věty, kterou vyslovila Isobel Gowdie ve svém doznání uprostřed tribunálu v roce 1662. Tuto větu můžeme nazývat magickou formulí, avšak nestává se takovou formulí zejména jakékoliv přání, které vyslovíme? Inscenace se zabývá touhou po změně. Zajíce tvůrkyně vnímají jako symbol přerodu. Ptají se, ve kterém momentu se v něj můžeme proměnit a na jaké hranici tato mezní situace stojí. Mezi dnem a nocí? Mezi správným a špatným rozhodnutím? Mezi svobodou a bezpečím? Kromě vlastních zkušeností jsou inspiračním zdrojem inscenace etnografické studie lidových tradic a magie v krajích, odkud tvůrkyně pocházejí (Milevsko, Sudety, Krkonoše, Bretaň, Slovácko, Dolné Považie, Praha).

Režie: Anna Klimešová
Dramaturgie: Klára Fleková
Scénografie: Karolína Kotrbová
Kostýmy: Klára Fleková a Karolína Kotrbová
Produkce: Emílie Formanová
Hrají: Maëlane Auffray, Andrea Berecková, Kateřina Císařová, Lucia Čižinská, Eliška Hanušová
Bicí: Markéta Vedralová

18. 6. 2019

17.30

Proměním se v zajíce …

Dělitelné dvěma

Tabernaculum (JAMU) / Mikrotrauma (Duncan Centre) / Sylfidy

Rodinné představení  doporučená věková hranice 12 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Spojením pohybových představení z pražského Duncan Centre, brněnské JAMU a již známého souboru Holektiv, vytváříme večer plný párových představení. Diváci potkají dvě klidné siamské babičky, poté se setkají s tanečním quartetem a na závěr dostanou dávku akrobacie.

LE CABARET NOMADE: TABERNACULUM

„Setkání se dvěma dámami v jedno spojené.“

Projekt brněnské JAMU uváděný pod mezinárodním uskupením Le Cabaret Nomade se věnuje fenoménu siamských dvojčat. Divák okusí problematiku i krásu tohoto jevu díky dvěma babičkám, které spolu jdou bok po boku celý život: hodně těsně a často s humorem. V zapomenutém karavanu pod křišťálovým lustrem uvidíte dva lidi, dvě ženy, dvě dámy v jedno spojené. Na malou chvilku se stanete součástí jejich bizarního světa, odkud (pro ně) není úniku. Tabernaculum je mikropředstavení pro jednoho diváka s divadelními momentkami inspirovanými životem siamských dam.

Koncept: Aude Martin Stulírová (FR), Marie Svobodová (CZ), Jazmína Piktorová (SK) Performance: Marie Svobodová, Jazmína Piktorová / Aude M. Stulírová
Masky: Ivan Martinka

ŽANETA MUSILOVÁ: MIKROTRAUMA

„Malé, často mikroskopické či jinak zjevně nepozorovatelné poranění…Opakovaná mikrotraumata mohou vést k postupnému poškozování daných struktur.“

Mikrotrauma je taneční projekt, který vznikl jako maturitní práce Žanety Musilové, studentky taneční konzervatoře Duncan Centre v Praze. Čtyři tanečníci divákům prostřednictvím choreografie představí svůj pohled na funkci systému a formování se.

Choreografie: Žaneta Musilová Interpretace: Kateřina Jabůrková, Žaneta Musilová, Barbora Ptáčková, Ester Trčková
Hudba: Noise tool – Chymera
Hud. úprava: Adam Voves
Kostým: Žaneta Musilová

EVA STARÁ, KAROLÍNA KŘÍŽKOVÁ: SYLFIDY

„Jeviště divadla ovládly tajemné víly Sylfidy. Na světových scénách se prohánějí už od roku 1832, byla jen otázka času, kdy dorazí sem a kolik jich bude.“

Představení jedinečně kloubí techniku klasického baletu s párovou akrobacií a groteskou. Díky své výjimečnosti ho měli možnost spatřit diváci na festivalech jako jsou Letní Letná, Fun Fatale, Za dveřmi, Luhovaný Vincent, Zlatá Praha, dále také v zahraničí, například v Berlíně či v Petrohradu.

Koncept, interpretace: Eva Stará, Karolína Křížková
Hudba: Tereza Koláčková

19. 6. 2019

18.00

Tabernaculum/Mikrotrauma/Sylfidy

G.N.A.T.

GORšek

„Hra pro dva herce a dvě masky na mýtické Goršecké náhorní planině.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 8 let
Délka představení: 40 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Autorské představení yprávějící legendu o dvou bratrech z mýtické Goršecké náhorní plošiny. Goršek je hra pro dva herce a dvě masky rozehrávající na prostoru jedné místnosti tragikomedii plnou lásky a nenávisti, krutosti a přátelství a ponorkové nemoci. Autoři zpracovávají témata slovanské kultury, existenciální literatury a absurdního dramatu druhé poloviny 20. stol. (Jean-Paul Sartre, Samuel Beckett). Současně s tím se zabývají zkoumáním lidské psychiky v hraničních podmínkách dlouhotrvajícího odloučení od světa.

Režie: William Valerián
Koncept a interpretace: Šimon Pliska, Andrej Lyga
Hudba: William Valerián
Masky: Rufina Bazlová, Viktorie Drdová
Produkce: Andrea Vykysalá
Supervize: Roman Horák
Za podpory: HAMU, Alfred ve dvoře, divadlo DISK

20. 6. 2019

17.00

Goršek

DAMU – KALD

Podivuhodný kabaret

„Impro jukebox, slam poetry, hudba, divadlo a pivo!“

Doporučená věková hranice 15 let
Délka představení: 90 min.
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Podivuhodný kabaret – místo, které kombinuje spoustu žánrů s pivem!

Příjďte se podívat na slam poetry v podání Karin Vápeníčkové, IMPRO JUKEBOX a Dekabaret.

Hlavně si s námi přijďte dát pivo!

22. 6. 2019

20.00

Podivuhodný kabaret

DAMU – KALD

Přes les

„Karkulka v novém kabátě: Karkulka na cestě přes les.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 8 let
Délka představení: 35 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Nastupující generace umělců vycházející z Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze se během jednoho večera představí dvěma inscenacemi, se kterými objíždí evropské festivaly. Představení jsou inspirovaná pohádkami pro děti, ale pozor (!), jsou spíš pro dospělé, protože v jistých případech může diváka hrůzou až mrazit v zádech! Oba projekty jsou součástí projektu DRAMA LABEL. Ten umožňuje mladým umělcům výjezdy na nejrůznější zahraniční festivaly (více o projektu zde https://www.dramalabel.com/)

Autorská inscenace studentů KALD DAMU kombinující prvky fyzického a výtvarného divadla.
Cesta přes temný les, se všemi jeho nástrahami.
Cesta, která je nevyhnutelná.
Cesta, která zanechává stopy.
Inspirováno příběhem Červené karkulky.

Námět / scénář: Radka Caldová, Viktorie Drdová, Antonie Formanová, Anna Romanova
Scénografie: Radka Caldová, Viktorie Drdová, Antonie Formanová
Hrají: Radka Caldová, Viktorie Drdová, Antonie Formanová

23. 6. 2019

16.30

Přes les

DAMU – KALD

Jeníček a Mařenka

„Jeníček a Mařenka jako hororový příběh. Přijďte se bát u dětské pohádky.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 10 let
Délka představení: 35 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Nastupující generace umělců vycházející z Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze se během jednoho večera představí dvěma inscenacemi, se kterými objíždí evropské festivaly. Představení jsou inspirovaná pohádkami pro děti, ale pozor (!), jsou spíš pro dospělé, protože v jistých případech může diváka hrůzou až mrazit v zádech! Oba projekty jsou součástí projektu DRAMA LABEL. Ten umožňuje mladým umělcům výjezdy na nejrůznější zahraniční festivaly (více o projektu zde https://www.dramalabel.com/)

Loutkové nonverbální představení na motivy pohádky bratří Grimmů.

Koncept: Ondřej Menoušek, Marya Komarova 
Dramaturgie: Jana Stárková
Scénografie:Ondřej Menoušek, Marya Komarova
Hrají: Jakub Vaverka, Edita Valáškova, Adam Mensdorf-Pouilly
Produkce: Adam Svoboda

23. 6. 2019

20.00

Jeníček a Mařenka

Daniel Kvašňovský

Nivó

„Kde má vzdušný prostor hranice? Pojďme je najít a pokořit.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 8 let
Délka představení: 50 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Vzdušná akrobacie z dílny fyzického divadla na JAMU v Brně se představí ve stanu Obludárium. Inscenace, která měla premiéru v březnu tohoto roku, se po několika úspěšných reprízách představí i na festivalu ARENA na Smíchovské náplavce.

Člověka stálo mnoho sil, aby se vypořádal s rozlehlostí, lákavostí a nebezpečím vzdušného prostoru. Vzlétnout znamená zpřetrhat pouta. Musí sám ovládnout svoji vlastní fascinaci výškou tak, aby nevedla k záhubě. Hledět do budoucnosti… Do jaké míry je to bezpečné? A má to vůbec být bezpečné? Která pouta zpřetrhat? Co všechno obětovat přeludu, vizi?

Performer: Daniel Kvašňovský
Coach: Stéphanie N’Duhirahe
Dramaturgie: Karolina Ondrová
Scénografie: Daniel Kvašňovský
Light design: Jan Tranta
Hudba: Hana Foss
Produkce: Alžběta Konečná

25. 6. 2019

18.00

Nivó

Plata Company

Tisíc tuctů

„Tisíc plat od vajec a jeden dřevěný mužík na cestě plné dobrodružství.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 5 let
Délka představení: 45 min. bez přestávky
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Představení „Tisíc tuctů“ vzniklo před třemi lety jako klauzura a za svou existenci objelo řadu mezinárodních festivalů. Dočkalo se ocenění například na festivalu Skupova Plzeň, a v Srbsku na festivalu loutkového divadla The Golden Sparkle se dokonce dočkalo nejvyššího ocenění Grand Prix.

Zlatá horečka na Aljašce byla jiná než ty ostatní. Kdo chtěl zlato, musel překonat chilkootský průsmyk, přežít několik lavin, neutopit se při plavbě do Dawsonu, nezmrznout v šedesátistupňových mrazech a prokopat se několika metry sněhu, ledu a zmrzlé půdy. Pustit se do takového podniku mohou jen úplní blázni nebo ti, které sžíralo vědomí, že svému životu něco dluží. Proč by se jinak vydávali na výpravu, z níž se jim z každých dvou investovaných dolarů vrátí jeden ve zlatě? Našli se však i tací, kteří nechtěli těžit zlato ze země, ale ze svých bližních.

Námět / scénář / dramaturgie: Jakub Maksymov & Plata Company
Režie: Jakub Maksymov
Hudba: Milan Vedral
Scénografie: Fortuna Herzová
Světelný design: Fortuna Herzová
Produkce: Adam Svoboda
Hrají: Eliáš Jeřábek, Dominik Migač, Štěpán Lustyk, Milan Vedral
Podpořeno: DAMU, SERVISBAL OBALY s.r.o., NOVÁ SÍŤ

26. 6. 2019

17.00

Tisíc tuctů

Spolu?!

Tak teda co?! (Duncan Centre) / VKUSUKUS (Duncan Centre) / Mr. Orange

Rodinné představení  doporučená věková hranice 12 let
Délka představení: 60 min.
Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

Čekají na vás dvě představení vzniklá v pražském Duncan Centru a jedno představení členů souboru Losers Cirque Company. Konzervatoř Duncan Centre je jediná konzervatoř v České republice vyučující současný tanec jako šestiletý vzdělávací obor. Z jejích dveří vyšla řada vrcholných tanečníků a choreografů naší současné taneční scény.

Tereza Svobodová: Tak teda co?!

„Muž a žena, moho otázek. Dokáží na ně nalézt odpovědi?“

Tak teda co?! Kdo, koho povede? Kdo bude první? Jak teda budeme pokračovat? Posloucháš mě vůbec? Příběh dvou lidí, chlapce a dívky. Ti dva řeší vztah mezi nimi. Dokáží ho rozluštit? Kdo vyhraje?

Choreografie: Tereza Svobodová
Interpret: Tereza Svobodová, David Králík
Hudba: Daniel Vondráček

David Králík: VKUSUKUS

„…tak teď by to chtělo něčím nakopnout…”

Délka představení: 13 min
Maturitní představení Davida Králíka předvede recyklaci toho, co se osvědčilo.

Choreografie: David Králík
Interpretace: Adam Kmenta, Jakub Kohout, David Králík
Hudba: Frank Bretschneider – Neon night, Soulwax – It is always Binary, Karel Černoch –
Sen kovbojů
Kostým: David Králík

Jenda Jirák: Mr. Orange

„Proč zrovna pomeranč? Protože má šťávu a není kyselý jako citron.“

Mistr Orange je pán v klobouku, který se sice rád nechává ovládat hudbou, ale vždycky ho to překvapí. Kolikrát je tak překvapen, že z toho omylem udělá stojku na jedné ruce. Proč zrovna pomeranč? Protože má šťávu a není kyselý jako citron. Funkové novocirkusové sólo postavené vzhůru nohama plné stojek, taneční akrobacie a živého loopingu v podání absolventa Akademie moderního cirkusu v Dánsku Jendy Jiráka.

Tvůrčí tým: Jenda Jirák

21. 6. 2019

19.00

Spolu?!

Tandem kolektiv

Impresárium B.

„Herně inscenační site-specific představení, ve kterém se stanete součástí děje.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 12 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Myslíte si, že vás v dnešní době už nedokáže nic překvapit? Všechno už tady bylo? Skok padákem vás omrzel, jízdu tankem jste dostali k Vánocům potřetí v řadě a na vaší konzoli virtuální reality už znáte všechny hry nazpaměť? Nevíte, kam dál? Staňte se součástí události, na kterou se jen tak nezapomene! Impresárium B. se otevírá veřejnosti a právě vy můžete být jedním z mála VIP hostů, kteří se do něj podívají. Nastupte na loď Tajemství a poplujte s námi vstříc nekonečné zábavě.

Nový divadelní spolek Tandem kolektiv přichází s dalším site-specific herně inscenačním představením, ve kterém se stanete součástí děje. Herci vás provedou po lodi Tajemství a dostanete se i na místa, která nejsou běžně přístupná. Impresárium B. je představení na pomezí role playingu, bojovky a únikové hry.

Během představení vystoupí:
DJ Tuxedo B. (Ibiza 2018)
Barmanská show Xaviera B. (Fyre festival)
Taneční vystoupení Evelyn B. (Tomorrowland 2014-2018)
Upozornění: Během představení se chodí, pobíhá a plíží. Můžete si umazat kalhoty.

Režie: Láďa Karda
Dramaturgie: Natálie Košťálová, Lukáš Černý
Scénografie: Karolína Jansová, Františka Malasková
Produkce: Alena Kardová, Jan Fíla
Hrají: Kamila Trnková, Michal Lurie, Daniel Horečný, Amáta Skálová, Antonie Rašilovová, Jan Klindera, Michaela Bednářová, Martin Doucha, Richard Němec, Jiří Schoř, Adam Vošvrda, Josef Hanus

25. 6. 2019

16.30

Impresárium B.

25. 6. 2019

20.00

Impresárium B. – vyprodáno

Bára Hubená

Vyrobte si dřevěnou lodičku a další…

Areál festivalu

Dílny s výtvarnicí Bárou Hubenou, na kterých si děti mohou vyrobit dřevěnou lodičku, ptáčka, kameru, fotoaparát a další motivy.

Děti mohou na workshop přijít kdykoli po celou dobu jeho konání, tedy:

sobota 15.6.   13.30 – 18.30

neděle 16.6.   12.00 – 18.00

sobota 22.6.   13.30 – 18.30

neděle 23.6.   12.00 – 18.00

Cena se odvíjí od vybraného materiálu, děti si výrobky mohou odnést domů.

 

15. 6. 2019

13.30

Vyrobte si dřevěnou lodičku…

16. 6. 2019

12.00

Vyrobte si dřevěného ptáčka…

22. 6. 2019

13.30

Vyrobte si dřevěnou kameru…

23. 6. 2019

12.00

Vyrobte si dřevěný fotoaparát…

Už se vaří na ARENĚ

Kuchařská show Matěje Formana a jeho přátel

Areál festivalu

Exkluzivně v areálu festivalu ARENA kuchařští hrdinové z knížky Matěje Formana „Už se vaří, má panenko“ přímo před vašima očima uvaří vybrané speciality.

Po dvouhodinové kuchařské show tak pro vás budou připraveny tyto delikatesy:

15.6. Vlasti(y) plný kotlík
V polním kotli vaří kuchařka Vlasta – mistryně romského kuchařského umění.

16.6. Poetický guláš
Básník, překladatel, včelař, germanista a kuchařský dobrodruh Radek Malý vaří pro ARENU.

23.6. Paella Valenciana
Sběratel receptů z knížky „Už se vaří …“ Matěj riskuje průšvih přípravou paelly na obří pánvi (o průměru 110 cm)

Množství, a tedy i cenu, porce posoudí kuchař, doporučená cena je 100 Kč.

15. 6. 2019

14-17h

Vlasti(y) plný kotlík

16. 6. 2019

14-17h

Poetický guláš

23. 6. 2019

14-17h

PAELLA VALENCIANA

Vylitá Váza

Koncert

Areál festivalu

V rámci doprovodného programu festivalu ARENA Divadla Bratří Formanů uvádíme jedinečný koncert u ohně!

Legendární duo bratří Krutských se představí u nehasnoucího ohně festivalu ARENA, kde vám zahrají písně z pražské kotliny i ze zámoří. Rytmická kytara, pivo, harmonika, rum a nezaměnitelný hrdelní hlas námořníků ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek.

12. 6. 2019

21.00

Vylitá váza

MamaPapa banda

Koncert

Areál festivalu

Nejvíc mezinárodní kapela na obzoru vás zve na intenzivní hudební putování podél různých divokých řek… MamaPapa Banda hraje zejména na akustické nástroje jak velmi specifické písně, tak tradiční melodie. Hudba k poslechu i tanci.  

13. 6. 2019

20.00

MammaPapa Banda

Dingo

Koncert

Areál festivalu

Přestavte si místo, kde se můžete prohánět na koni po zelených pastvinách. Místo, kam nesahá hluk velkoměsta. Přesně z takového prostředí je hudba country. Hudba, která slezla z kopců a zachvátila kdysi jih spojených státu, se jako zázrakem dostala do mysli chlapců ze zcela jiného prostředí. Bicí připomínající dusot koní. Basa hluboká jako Grand kaňon. Kytarový melodie, který obměkčí i šerifovo srdce. Banjo rychlý jako dostavník a balalajka ostrá jako břitva. To vše za doprovodu emotivně laděného zpěvu…

STAYIN COUNTRY SINCE +/- 2010!

 

16. 6. 2019

19.00

Dingo

Fanfán Tulipán

Koncert

Areál festivalu

Fanfán v červnu oslaví 10 let! Zveme vás na speciální narozeninový koncert, který se koná 20. 6. na festivalu ARENA.

Hravost, originalita, groove a neobvyklé nástroje. To je poznávací znamení skupiny Fanfán Tulipán.
Fanfán Tulipán je nadžánrová formace s melodikou Hammond, klavírem, příčnou flétnou, estonskou citerou, hrací skříňkou a energickou rytmikou. Hlavním impulzem Fanfánovy tvorby je hra s obrazotvorností. Těšte se na hudební dobrodružství a originální symbiózu jazzu, funku, d’n’b i šansonu s estonským kořením i rytmy morseovky – Fanfánova žánrová „promiskuita“ nezná hranic…
Kapela v minulosti zvítězila v soutěži JazzFruit v rámci festivalu Mladí ladí jazz a v českém kole mezinárodní soutěže Jazz Prix. Na kontě mají debutové album Polyorama a EP Vulpea Lunatică, které poskytli na svém Bandcampu volně ke stažení. Aktuálně připravují další studiové album.
Uskupení založila v roce 2009 skladatelka Eliška Vidomus (dříve Svobodová), která je autorkou repertoáru – její skladby obvykle stojí na výrazných basových groovech a zpěvných melodiích. V kapele hraje na melodiku Hammond, estonskou citeru a zpívá. Dalšími členy jsou: Štěpán Zbytovský (Noční Optika), pianista Petr Svoboda, basista Pavel Husa (Bizarre Band) a bubeník Šimon Hajdovský (North Innergy). Fanfán Tulipán vystoupil na festivalech Bohemia Jazz Fest, Jazz an der Donau, Jazz Goes To Town, Bratislavské jazzové dni, na bulharském Bansko Jazz Festu a na rumunském festivalu Sound Czech.

 

20. 6. 2019

20.00

Fanfán Tulipán

Safari jazz Orchestra

Koncert

Stan Obludárium na Smíchovské náplavce pod železničním mostem

V unikátním prostoru stanu Obludárium pro vás zahraje Safari Jazz Orchestra – hudebně improvizační těleso s fluidním počtem hráčů, které vzniklo na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

17. 6. 2019

21.15

Safari Jazz Orchestra

Kapela Žampion

Koncert

Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Přijďte si poslechnout jedinečný koncert herců z kladenského divadla Lampion.

Kapela Žampion se zformovala v roce 2018 v Divadle Lampion. Pevné jádro tvoří nejmuzikálnější členové hereckého souboru pod vřelým dohledem Lukáše Bouzka. Žampion vám zahraje nejznámější „pecky“ z inscenací Lampionu a také autorské songy, které si členové kapely sami píšou a skládají.

22. 6. 2019

20.00

Kapela Žampion

Open class & milonga

Lekce a tančírna argentinského tanga

Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Tangonexion, tedy Patricie Poráková a Javier Antar, pro vás připravili jedinečnou příležitost se na festivalu ARENA naučit a zatančit si argentinské tango.

20:00-21:00 Výuková lekce – vstupné 200 Kč (v ceně vstupenky je zahrnuta i následná tančírna)
21:00-01:00  Milonga – vstupné 100 Kč

24. 6. 2019

20.00

Open class tango argentino

24. 6. 2019

21.00

Milonga – tančírna

Lada

Koncert

Areál festivalu

V podání mocného dívčího pěveckého sboru z Prahy zazní nad ARENOU moravský a slovenský folklor.

23. 6. 2019

20.30

Lada

J. J. Big Band & DJ Jeffology

Závěrečný večírek festivalu ARENA

Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Závěrečný večírek festivalu ARENA 2019 nabídne kromě živé hudby i taneční parket. V rámci večera vystoupí DJ Jeffology, J.J. Big Band a další. Přijďte se rozloučit s festivalem ARENA 2019 spolu s námi na loď Tajemství!

Samotný start bude provázen sonickým třeskem přetlakovaných trubek o předpokládané síle 105 dB Bluesovy stupnice. Už v této fázi letu zazní úvodní téma Star Wars, a po dosažení letové hladiny se posádka ponoří hluboko na dno úvah o tom, How Deep Is Your Love. V okamžiku, kdy do slunečními větry ošlehaného trupu lodi Tajemství udeří kosmická smršť funku, vyletí teplota v kokpitu prudce vzhůru. Následovat bude extraterestriální párty se skladbami autorů, kteří na Zemi buďto ještě působí (Stevie Wonder, Jan Karez, Axel Rose), případně se už rozhodli k návratu na rodné planety (James Brown, Marvin Gaye, Ludwig van Beethoven, nebo Amy Winehouse). A nedá se zapomenout ani na zpěvačku, která odletěla raketou na Bruno Mars teprve nedávno. A nedá se zapomenout je i název písně, kterou si Špinarka díky long distance komunikátoru Zoom R16 s bandem zazpívá. Jako v Horečce středeční noci se pak zorničky publika rozšíří při pohledu na to, jak si pět saxofonů, rozehrátých na 196° BPM, s beztížnou lehkostí pohrává se supertěžkými materiály dovezenými z poslední mise astronautů, kteří si familiérně říkají Big Phat Band. Před finálním přiblížením na přistání pak už trombony naplno otevřou wasserklapky, aby zpomalily sestup k základně. Po celou dobu letu se o Vás bude starat půvabná palubní asistentka Karolína Vágnerová. Její turbulentní vokální projev, hvězdný repertoir a příjemné vystupování potěší každého držitele platné palubní vstupenky. Vaši bezpečnost ohlídá palubní inženýr, elegantní hudební žonglér, skvělý tenista, vynikající francouzský jazzový a soulový zpěvák a skladatel Hermés Karel a kormidlo bude pevně v rukou držet kapitán, první důstojník a kormidelník v jedné osobě Jan Karez.

Upozornění: po celou dobu plavby je loď ukotvena ocelovými lany k pevné zemi a v kterékoliv fázi letu je možno libovolně nastupovat i vystupovat.

 

26. 6. 2019

18.00

Závěrečný večírek festivalu