Jazzová operka pro děti.

Termíny představení:
24. 6. 2023 – 25. 6. 2023

Koupit lístky

350 Kč – 490 Kč

Rodinné představení
Délka: 45 minut bez přestávky
Místo: Loď Tajemství, Smíchovská náplavka

Jazzová operka pro děti O ztracené vodě je bezmála hodinové dílko z pera trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové, která se rozhodla zhudebnit libreto s lehkým, vtipným, ale trochu kousavým až satirickým příběhem. Hudba je zkomponována převážně jazzově, neboť sama skladatelka se pohybuje výhradně v tomto žánru. Operka je ale od začátku míněná pro dětské interprety, a tak se na jazzových rytmech, feelingu a harmonii klenou jednodušší, dobře zapamatovatelné melodie. Malí zpěváci a zpěvačky se tak přirozenou formou setkají s jiným žánrem než s hudbou vážnou nebo populární, která se v současné době vyučuje na většině hudebních škol.

„Chtěla jsem napsat hudbu, kterou si děti zamilují. Hudbu, která je sice určená pro ty nejmenší, ale není hloupá ani prvoplánová a neztratí nic na své umělecké kvalitě. Hudbu, která nenásilně spojuje dětský svět se světem soudobé moderní hudby. Troufám si říct, že se mi to povedlo!“ Štěpánka Balcarová

Do představení je zapojen především dětský sbor broumovské ZUŠ, po jehož boku vystoupí i tři profesionální jazzoví zpěváci (v rolích Jelena, Žabky a Sovy). Zpěváky doprovodí desetičlenný orchestr sestavený z místních hudebníků a rytmická sekce, ve které vystoupí přední čeští jazzmani. Režie i celkového vizuálního obrazu operky se ujmul režisér a výtvarník Matěj Forman.

„Malý drahokam hudby, příslib zkušených a neopotřebovaných hudebníků, opora a podpora osvícených podporovatelů a důvěra tvůrců v setkání s dětmi a jejich světem, která kolem vyprávění ,O ztracené vodě’ s velkou pravděpodobností zažijeme. Na divadelní scéně jako v krajině nám blízké hledáme životadárné prameny. Radost z divadla, muzicírování a společná tvorba jsou stejně osvěžující a opojné jako chladná voda z tůně ukryté v kapradí uprostřed lesa. A to hledáme.” Matěj Forman

DĚJ OPERKY
Na pozadí zdánlivě jednoduchého příběhu se před námi otevírá aktuální téma ekologie – především globálního oteplování a úbytku vody. Tyto problémy jdou neoddiskutovatelně ruku v ruce s arogancí a bezohledností těch, kteří si připadají mocní a důležití.

Hamižné prase odvede lesním zvířátkům veškerou vodu do svého soukromého aquaparku. Zvířátka bloudí lesem jako těla bez duší a snaží se ztracenou vodu najít. Nejprve si myslí, že voda zmizela kvůli velkým suchům, která všude panují. Nakonec je ale Stará moudrá sova přivede na správnou cestu a zvířátka objevují soukromý prasečí bazén s tobogánem. Vodu svedou zpět do svých potůčků a tůněk a nenasytnému praseti se po svém patřičně pomstí.

Štěpánka Balcarová: hudba
Zdeněk Havlíček: libreto
Matěj Forman: scénografie a režie
Dora Sulženko Hoštová: pohybová spolupráce
Jitka Barnetová: kostýmy a masky
Vznik a výrobu dekorací zajišťuje tým Divadla bratří Formanů

Představení vzniká ve spolupráci a s podporou Vzdělávacího a kulturního centra Broumov a s finanční podporou Evropské Unie, Národního plánu obnovy, Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, MČ Praha 5 a Státního fondu kultury.