vstupenky na open air festival ARENA divadla bratří formanů

CIRQUE Trottola

Campana

„V Campaně bije zvon a čas nevyhnutelně plyne. A ono je to vlastně všechno o čase.“

Rodinné představení doporučená věková hranice 10 let
Délka představení: 90 minut bez přestávky
Cirkusový stan na Smíchovské náplavce (u železničního mostu)

Světoznámé hvězdy nového cirkusu představují své dlouho očekávané představení „Campana“. Tato zbrusu nová show svou jedinečnou estetikou divákům nabídne pohled do vlastní duše a strhne je do víru emocí. Cirkusovými fanoušky milovaný soubor Cirque Trottola s velkým úspěchem pravidelně účinkuje i v České republice, na festivalu ARENA se však představí vůbec poprvé. Nenechte si jej proto ujít!
Více než patnáct let vytváří Cirque Trottola a jeho umělci jedinečnou estetiku využívající cirkus jako plátno k vykreslení lidské duše. Bonaventure Gacon je v dnešní době jedním z nejvyhledávanějších cirkusových umělců a ve spojení s Titoune tvoří dvojici, které se v párové akrobacii jen těžko někdo vyrovná. Cirque Trottola pracuje a performuje pod plachtou cirkusového stanu upravovaného pro potřeby jednotlivých představení. V maximální možné míře vyráží Trottola na dlouhé cesty během nichž se snaží zasáhnout co nejširší publikum. Zkrátka, žijí život na cestě, pod cirkusovým stanem.

Tváří v tvář kruhu, bytosti s očima a srdci, rameno na rameni, pozorujíce gesta, naslouchajíce tichu, domáhajícímu se bušení, jazyku, hudbě, a pak… A pak se snažíme, my všichni, v kruhu – spolu s akrobatem, klaunem, salty, lehkostí, nebezpečím – převrátit skutečnost, zatlačit ji zpět, vzepřít se jí, a dát tak prostor jiskření v očích, jen pro tu chvíli, z ničeho nic překročit běžné hranice: cirkus.
Poté, skrze stan a několik strun houslí, buben a uhánějící rytmus hudby, skrze naše ruce, naše oči, naše kosti, z výšin až k podlaze, z trapézy do připravené náruče, k nepochopitelné obratnosti úchvatné piruety, s naleštěnými i nenaleštěnými botami, směšně pobíhajíce a smýkajíce sebou, náhle pozastaveni v momentu, objetí, zmizení, v rolích vážných i lehkých, s obrovskou energií a s touhou vyvolat smích, překvapení, s tím vším rozezníme „Campanu“.

„Dva charaktery hledající světlo odkudsi propůjčené. Znají slabé jiskření hluboké temnoty, hledají třpyt ve výšinách. Hrome! Zdá se, že se soustřeďuje v manéži. Jsou tu diváci, tak blízko a všichni okolo nich… „ autor textu: Charlotte Lipinska; z angličtiny přeložila: Josefína Formanová

Realizace: Cirque Trottola
V manéži: Titoune & Bonaventure Gacon
Muzikanti: Thomas Barrière & Bastien Pelenc
Světla & zvuk: Joachim Gacon-Douard
Obsluha manéže – „ring girl“: Jeanne Maigne
Kostýmy: Anne Jonathan
Obsluha stanu: Sara Giommetti & Florence Lebeau
Technická, artistická a akrobatická podpora: Jérémy Anne, Floran Bach, Filléas de Block, François Cervantes, Grégory Cosenza, François Derobert, Pierre Le Gouallec & Nicolas Picot
Konstrukce: Scola Teloni CEN.COnstruction, Atelier Vindiak  Lali Maille
Mistr tvorby: Paul Bergamo – Cornille-Harvard Foundry
Vizualizace: Paille (dekorace zvonu), Nathalie Novi (kresba na plakátu), Philippe Laureç on (fotografie)
PR a komunikace: Guiloui Karl
Produkce/administrátor turné: Marc Délhait
Produkce: La Toupie

Koprodukce: Le Prato – Pôle National des Arts du Cirque à Lille; Furies – Pôle National Cirque et Arts de la Rue à Châlons-en-Champagne; Les 2 Scènes – Scène Nationale de Besançon; 2 Pôles Cirque en Normandie/La Brèche Cherbourg – Cirque-Théâtre d’Elbeuf; Cirque Jules Verne – Pôle National Cirque et Arts de la Rue d’Amiens; L’Agora – Pôle National des Arts du Cirque de Boulazac Nouvelle Aquitaine; Théâtre Firmin Gémier/La Piscine – Pôle National Cirque d’Ile-de-France; Le Carré Magique Lannion Trégor – Pôle National Cirque en Bretagne; La Cascade – Pôle National Cirque Bourg-St-Andéol
Granty: Ministry of Cultural Affairs and Communication – General Directorate of Artistic Creation (grant pro umělecké produkce) a Regional Directorate of Cultural Affairs of Auvergne-Rhône-Alpes (projektový grant), Auvergne-Rhône-Alpes Region (projektový grant), SPEDIDAM.
Cirque Trottola je podporován Regionálním ředitelstvím kulturních záležitostí Auvergne-Rhône-Alpes (Regional Directorate of Cultural Affairs of Auvergne-Rhône-Alpes).

12. 6. 2019

19.30

TROTTOLA

14. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

15. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

18. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

19. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

21. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

22. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

25. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

26. 6. 2019

20.30

TROTTOLA

Circus ronaldo

La Cucina dell’arte

„Králové komična bratři Ronaldové Vám přímo před očima připraví pizzu, jak ji neznáte.“

Rodinné představení doporučená věková hranice 6 let
Délka představení: 70 minut bez přestávky
Stan La Cucina na Smíchovské náplavce pod Železničním mostem

Slavný Circus Ronaldo poprvé v České republice! Již po šest generací objíždí rodina cirkusáků celý svět a baví miliony diváků svou mistrnou kombinací tradičního a nového cirkusu s poetikou commedie dell’arte. Bráchové Danny a David Ronaldo se těší až divákům festivalu ARENA naservírují nezapomenutelný divadelní a kulinářský zážitek.

Danny Ronaldo se vyučil u sicilského mistra pizzaře, Paolina Buccy, a tak se kuchyňský dvoukolák z devatenáctého století naplnil po okraj porcelánovým nádobím a nezbytnými potravinami vhodnými k žonglování. Jakmile se otevřou dvířka rozviklané skříňky, akordeon začne žít svým vlastním životem, lžíce spustí tarantellu na lahvi od vína a ‚křehká‘ show může začít. Obecenstvo je neustále vyzýváno k odevzdání se všem smyslovým vjemům. Smysly se chopí zbývající role a jsou také režiséry s právem posledního slova v udávání rytmu tohoto melancholického a bujarého chaosu. Hierarchie skrývající se za hrnci a pánvemi profesionálního kulinářského světa pokoušela představivost obou bratří už nějaký čas. Od šéfkuchaře k jeho asistentovi – miniatura společenských stereotypů, situace, o které sní každý klaun.

„Akrobatická pizza, naprosto čerstvá, naprosto fantastická. U stolu s bratry Ronaldovými v šapitó ‚Cucina dell’Arte‘ nezůstane prázdný žaludek. Dlouho jsme neodcházeli takto nasyceni skvělým humorem… Danny také v této italské kuchyni, řádně osolené, prokazuje čest klaunské profesi.“ (deník Le Soir)

Circus Ronaldo je malá rodinná záležitost s kořeny v romantické cirkusové tradici. Tradici, která se předává z generace na generaci a jejíž umění je takto udržováno z pokolení na pokolení. Vznikla tak jedinečná kombinace přístupu mladých artistických tvůrců a starých duší léty formovaných dávnou tradicí, což je recept na zaručené pohlcení publika šarmem a důvtipem. David a Danny se inspirovali klasickou commedií dell’arte a příběhy jejich předchůdců i chutí budoucnosti, jež se rozhodli posílit. S hlubokou láskou a vášní pro své řemeslo se nepřestávají pídit po dokonalejší a dokonalejší jednoduchosti.

Koncept:                     Danny Ronaldo
Výprava:                     David & Danny Ronaldo
Hrají:                          Danny & David Ronaldo
Technika:                     Seppe Verbist
Manažer turné:            Annelies Mylemans
Autor hudby:               David Van Keer
Hudební doprovod:      Decap Herentals
Produkce:                    Circus Ronaldo
Koprodukce:                Theater op de Markt – Dommelhof
Vznik za podpory:        The Flemish Authorities Province of Antwerp City of Mechelen

18. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

19. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

20. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

22. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

23. 6. 2019

19.00

CIRCUS RONALDO

Atelier Lefeuvre& André

Parbleu !

„Předpremiéra renomovaného uskupení, které oživí vše, co mu přijde do cesty.“

Rodinné představení
Délka představení: 60 minut bez přestávky
Loď Tajemství na Smíchovské náplavce pod Železničním mostem

Jean-Paul Lefeuvre a Didier André jsou jedněmi ze zakladatelů žánru nového cirkusu. Více jak třicet let vytvářejí performance plné brilantní artistiky, skvělých hereckých výkonů a hlavně vtipu s notnou dávkou sebeironie a nadhledu. Českému publiku je představil Ctibor Turba již r. 1994, poté, co se s nimi seznámil coby jejich pedagog na jedné z nejvýznamnějších francouzských cirkusových škol Centre national des arts du cirque. V současnosti jsou členy světově uznávaných souborů Que-Cir-Que a Cirque O. Diváci festivalu ARENA budou mít jedinečnou příležitost vidět jejich nejnovější představení ještě před jeho světovou premiérou.

Umělecký jazyk Jean-Paula a Didiera je s každým rokem přirozenější a přirozenější. Stává se řemeslem, které je skromné a důvtipné zároveň a jasně tak vykresluje jejich charakteristický styl „pomalého cirkusu“.
Jejich nová show vychází především z klaunského minimalismu. Oba umělci se nebojí jít až za hranu. Každá pomůcka, kterou nacházejí ve své boudě (deska, lopata, palice…), každý všední nástroj, se pod jejich rukama s pečlivou zručností proměňuje. Obratně uvádějí předměty v pohyb, vdechují jim život, duši… a někdy jdou ještě dál a z nástrojů udělají své partnery, kteří jim čas od času seberou záři reflektorů.
Jean-Paul a Didier již netvoří v kruhovém půdorysu. Nyní jejich tvorbu určuje tvar obdélníku, který připomíná hřiště na pétanque, tenisový kurt či obří kulečník… V každém případě, pravidla se nemění a zůstávají posvátnými zákony hrací plochy: jakákoli představa je vítána, ale musí být zpracována s důslednou péčí. Dostat se co nejdál, aniž bychom se brali vážně – to je ten nejtěžší úkol. Obnažení ve své vynalézavosti, úsporní v pohybu. Tito dva umělci sdílejí vlastní svět, v němž se setkává nepotřebné s nicotným a absurdita vyzývá ke smíchu… Dokud se nakonec neobjeví poezie, která všechny tyto zbytečné snahy odkryje.

Tvůrci: Jean-Paul Lefeuvre & Didier André

Inscenace vznikla v koprodukci se Scène nationale de l’Essonne Agora-Desnos, za podpory Théâtre d’Auxerre, Teatro Dimitri in Verscio a La Grenouillère v la Madeleine-sous-Montreuil a Divadlem bratří Formanů.

12. 6. 2019

19.30

Atelier Lefeuvre & André

13. 6. 2019

19.00

Atelier Lefeuvre & André

Divadlo bratří Formanů

ŠŤASTNÝ PRINC

„Hrdinů je vždycky málo, sám se můžeš jedním stát,
stačí jen se nebát, stačí mít někoho rád“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 5 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Novinka Matěje Formana, pohádka Oscara Wilda „Šťastný princ”, se poprvé představí pražským divákům. Představení vzniklé ve spolupráci týmu Divadla bratří Formanů s Divadlem Lampion se na festivalu ARENA odehraje v jedinečném prostoru Lodi Tajemství.

Za zdmi krásných paláců, kde se jen tančí a snadno se žije, existuje svět docela jiný. Svět chudých a často opovržených lidí, který zdaleka už není tak přitažlivý a bezstarostný, ale přesto je opravdový. Uprostřed města také stojí nádherná pozlacená socha prince. Místo očí má drahokamy a do jílce meče má vsazený nádherný rubín. Bohatým měšťanům a lidem uvyklým bezstarostnému životu připomíná jejich socha „Šťastného prince“ vlastní blahobyt a úspěch, ale sám princ, stojíce vysoko nad městem, shlíží každý den na bídu lidí, kterou za svého života nepoznal. Pomalu se blíží zima a vlaštovky odlétají na jih. Jedna malá vlaštovička se na noc usadí pod sochou prince a ani přes přicházející zimu už jej nedokáže opustit. Její soucitné srdce je totiž silnější než touha po exotických teplých krajinách. Ale co princovo srdce olověné? Může se také rozeznít láskou a soucitem?

Oscar Wilde, Radek Malý, Matěj Forman
Režie: Matěj Forman
Dramaturg: Radek Malý, Matouš Danzer
Výprava: Matěj Forman
Loutky: Tereza Komárková
Výtvarná spolupráce: Barka Zichová, Josef Sodomka, Marek Rejent
Kostýmy: Andrea Sodomková
Hudba: Daniel Wunsch
Choreografie: Veronika Švábová
Světla: Jan Černohorský
Zvuk: Prokop Pernica
Výroba: atelier Divadla Lampion a tým Divadla bratří Formanů
Produkce: Jakub Hradilek

Hrají: František Čachotský, Eva Burešová, Lukáš Bouzek, Jakub Hubert, Marie Švestková / Bára Nesvadbová, Diana Hauptová, Jiří Šponar, Jan Vejražka, Marie Jansová, Jan Pichler, Vera Hejko / Kristýna Dámová

20. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC

21. 6. 2019

16.00

ŠŤASTNÝ PRINC

21. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC

22. 6. 2019

18.00

ŠŤASTNÝ PRINC

23. 6. 2019

11.00

ŠŤASTNÝ PRINC

23. 6. 2019

17.00

ŠŤASTNÝ PRINC

Divadlo bratří Formanů

aladin

„Putování exotickou krajinou za velkým dobrodružstvím.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 6 let
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Loď Tajemství kotvící u Smíchovské náplavky

Rodinné divadelní představení “Aladin“ zve do světa příběhů „Tisíce a jedné noci“. Vypráví barvitý příběh chlapce Aladina, který se prolíná s vyprávěním o králi Šahriarovi a statečné a moudré Šeherezádě. Před smysly diváka se rozprostírá cizokrajný a dálkou vonící svět putujících nomádů, moudrých vezírů, tajuplných míst, zahrad a paláců s bohatstvím mocných vladařů a králů. Dospívající chudý chlapec Aladin díky získané kouzelné lampě zázračně zbohatne. S pomocí džina, který splní každé jeho přání, se stane majitelem nádherného paláce, do kterého přivádí i svoji novou lásku – princeznu Badralbudur. Štěstí, ke kterému mu dopomohla kouzla a moc lampy se však zdá být prchavé a nejisté. V souboji s mocným kouzelníkem, který o lampu od začátku příběhu usiluje a hodlá se jí za každou cenu zmocnit, se přeci jen musí mladý Aladin nakonec spolehnout na to, co mu žádná kouzla nemohou zajistit – svou odvahu, lásku princezny Badralbudur a věrnost malého velblouda, přítele se kterým se během svého putování potkává. Matěj Forman spolu s autorským týmem vytvořil magické představení, kde pomocí loutek, stínohry, výtvarné dekorace i působivého hlasu a hudby ožívají karavany velbloudů, otevírají se brány velkolepého paláce a pod nebem plným hvězd se rozprostírá nedozírná krajina pouště. Toto rodinné představení hledá všemožnými prostředky způsob, jak přenést dětské i dospělé diváky do míst, kde na samé hranici fantazie začíná cesta a na ní velké dobrodružství.

Režie: Matěj Forman
Scénografie, kostýmy, masky a marionety: Josef Sodomka , Andrea Sodomková & Matěj Forman
Hudba: Daniel Wunsch
Choreografie: Veronika Švábová
Světla: Petr Goro Horký & Tomáš Morávek
Zvuk: Tomáš Vondráček & Philippe Leforestier
Hrají: Anna Duchanová, Tereza Hradilková, Josef Sodomka, Radim Klásek, Vít Maštalíř, Jan Niesyt
Výroba marionet a dekorací: Antonín Maloň, Tereza Komárková, Martin Lhoták,
Radomír Vosecký, Petr Horký, Vladimír Všetečka a spolupracovníci Divadla bratří Formanů
Produkce: Jakub Hradilek

14. 6. 2019

19.00

ALADIN

15. 6. 2019

17.00

ALADIN

15. 6. 2019

19.00

ALADIN

16. 6. 2019

11.00

ALADIN

16. 6. 2019

17.00

ALADIN

17. 6. 2019

18.00

ALADIN

DAMU – Katedra alternativního a loutkového divadla

KABARET KRÁS

„Dobrý večer, dámy a pánové. Jak se dnes máte? Venku se to mračí, ale tady je krásně. Jen pohleďte na naše krasavice! Budete okouzleni, budete se skvěle bavit, budete se smát. Nebo to možná bude úplně jinak?“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 15+
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Stan studentů na Smíchovské náplavce pod Železničním mostem

Alternativní divadlo, jak jej neznáte! Nastupující generace mladých umělců z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v představení vytvořeném na míru přímo pro festival ARENA zpracovává téma feminismu a jeho vnímání v současném světě.

Inscenace vznikla jako klauzurní projekt studentů 2. ročníku bakalářského programu KALD DAMU.

(kabaretní tým: Zuzana Šklíbová, Emil Rothermel, Tereza Havlová, Veronika Traburová, Karin Vápeníčková, Leontýna Janků, Antonie Formanová, Sára Vosobová, Matěj Šíma)

Divadelní akademie múzických umění je fakultou úspěšně vychovávající další generace umělců působících v České republice i v zahraničí. Po zkušenosti z posledního ročníku festivalu, kdy jsme navázali spolupráci s italskou cirkusovou školou FLIC z Turína, je nám letos ctí, že spolupracujeme se školou z našeho prostředí a můžeme začínajícím kumštýřům poskytnout prostor pro tvorbu. Ojedinělý divadelní stan vzniklý speciálně pro představení Divadla bratří Formanů „Obludárium“ otevřel opět své dveře a umožnil vznik výjimečných projektů. Nenechte si ujít představení vytvořená pouze a jen pro prostor kultovního „Obludária“. Čeká Vás totiž nezapomenutelný zážitek ze světa kabaretních umělců.

12. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

14. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

16. 6. 2019

18.00

KABARET KRÁS

DAMU – KALD

ČLOVĚK, TEN NEZMĚNITELNÝ SNIVEC

„Hlubiny země byly ještě zamčeny a nikdo na ně neuhodil, aby vydaly skryté poklady. Půda, dobrá svou plodností, čekala jen na dělný lid, jenž by užil hojných darů jejích. Z mateřských končin slovanských přišel sem lid, naši předkové.“

Rodinné představení  doporučená věková hranice 15+
Délka představení: 60 min. bez přestávky
Stan studentů na Smíchovské náplavce pod Železničním mostem

Celospolečensky rezonující téma vlastenectví zpracované v originální inscenaci studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Ve formě kabaretu reflektují nadaní studenti svůj současný postoj k vlastenectví a nabízejí postřehy generace, která za svůj stát doposud nemusela bojovat. Jsem Evropan nebo Čech?

Inscenace vznikla jako klauzurní projekt studentů 2. ročníku bakalářského programu KALD DAMU.

(kabaretní tým: Johana Bártová, Eliška Říhová, Jakub Šulík, Louis Traore, Adam Páník, Matouš Fendrych, Kateřina Bejčková, Matěj Šumbera)

Divadelní akademie múzických umění je fakultou úspěšně vychovávající další generace umělců působících v České republice i v zahraničí. Po zkušenosti z posledního ročníku festivalu, kdy jsme navázali spolupráci s italskou cirkusovou školou FLIC z Turína, je nám letos ctí, že spolupracujeme se školou z našeho prostředí a můžeme začínajícím kumštýřům poskytnout prostor pro tvorbu. Ojedinělý divadelní stan vzniklý speciálně pro představení Divadla bratří Formanů „Obludárium“ otevřel opět své dveře a umožnil vznik výjimečných projektů. Nenechte si ujít představení vytvořená pouze a jen pro prostor kultovního „Obludária“. Čeká Vás totiž nezapomenutelný zážitek ze světa kabaretních umělců.

13. 6. 2019

18.00

Člověk, ten nezměnitelný snivec

15. 6. 2019

18.00

Člověk, ten nezměnitelný snivec

17. 6. 2019

20.30

Člověk, ten nezměnitelný snivec